İpek Şal Ve İpek Eşarp Kullanımı

Tesettürlü hanımların örtü tercihlerinde ilk sırada ipek eşarplar yer alıyor. Çoğu bayanın bu eşarpları almadan önce akıllarına takılan ipek şal ve ipek eşarp kullanımı konusu bulunuyor. İpek eşarpların kullanımı kolay değildir. Doğru bir şekilde de şekil vermek oldukça önemlidir.

Kıyafet Tercihine Göre Eşarp Modeli

Eğer kıyafet seçiminiz minimal formlar da veya tek renk üstüne bir seçim olduysa, üstüne renkli veya desenli bir ipek eşarp örtebilirsiniz.

İpek Eşarp Kullanımı

İpek eşarp kullanımı kolay değildir. Eşarbın baş bölgesinden kaymaması için yapmanız gereken bir takım işlemler bulunur. Bu işlemlerin başında ipek eşarbın içerisine mutlaka bir penye bone tercih etmeniz gerekiyor. Saten bir bone ürününü asla ipek ürünleri ile kullanmamanız gerekir. Bu kullanımlar sonucunda eşarbınız kayabilir. Bunun dışında bone veya örtünün parlak olan görüntüsü şık bir izlenim vermeyecektir.

İpek Eşarp Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İpek eşarpları kullanarak özellikle yaz aylarında çok rahat edebilirsiniz. Alacağınız bir ipek eşarbı sentetik eşarplar ile karıştırma olasılığınız oldukça yüksektir. Kötü niyetli olan satıcılar müşterilerine sentetik olan eşarpları ipek eşarp diye satabiliyorlar. Bu neden ile alışveriş yapmadan önce bu iki eşarp arasındaki farkı bilmeniz de fayda vardır. Öncelikli olarak ipek çok yumuşak bir üründür ve oldukça parlaktır. İpek şal ürünlerinin fiyatları sentetik ürünlere nazaran bir hayli yüksektir.

İpek şallarda ışığın açıları değiştiği zamanlarda renk değişir ve arkası bölümü çok net görünmez. İpek olan ürünler boyayı çok daha kolay emerler. Bu neden ile renkleri çok daha canlı gözükür ve parlak durur. Eliniz ile ovduğunuz zaman bir sıcaklık hissetmeniz gerekir. Sentetik olan kumaşlarda bu sıcaklık hissedilmez. Sentetik kumaşlarda içinizi rahatsız eden bir his hissedersiniz. Dikkatli olmak şartı ile ipek şallardan bir parça alarak ip yapmayı denemelisiniz. Aynı saç tellerinde olduğu gibi çıtırdayarak yandığını ve toz haline döndüğünü göreceksiniz. Sentetik iplerde bu olay alev almasıyla yanar ve yanma ardından koku bir koku yayılır.

İpek ürünlerinin diğer önemli olan özelliği ise asla buruşmamasıdır. Sentetik kumaşlardan yapılan ürünler ise her zaman buruş buruş olacaktır.