İpek Kumaş Kullanımına Olan Rağbet

İpek, ipek böceği kozalarında bulunan liflerin işlemden geçirilerek iplere dönüştürülmesiyle meydana getirilmektedir. Yumuşak dokusu, kaygan olması ve mevsimlere göre sıcak ya da soğuk tutma özelliğinin değişmesi nedeniyle tercih sebebi olmaktadır. Dayanıklı ve doğal yapısı ile kumaş çeşitleri içinde en değer verilen kumaştır. Zarif görünümü ve yumuşak oluşu özellikle kadınların çok ilgisini çekmektedir. Haliyle ipek kumaş kullanımına olan rağbet sahte ipek kumaşların da piyasaya sürülmesine neden olmaktadır.

İpek Kumaşın Kullanıldığı Alanlar

Özellikle kadınların giyim konusuna verdikleri önem dolayısıyla ipek, kullanım alanı olarak kumaş çeşitleri arasında önemli bir yere sahiptir. Tesettür modasında eşarpların ipek kumaştan üretilmesi, gün içinde havasız kalan saçların sağlığı için iyi bir seçenek oluşturur. Bunun yanı sıra ev tekstilinde nevresim takımı, çeşitli örtüler ve perde olarak da karşımıza çıkar. Saf olarak dokunması sektörde zorluklara yol açtığından üretimi diğer kumaşlarla birlikte yapılır. Kumaşın fiyatı belirlenirken ipeğin oranı göz önünde bulundurulur.

İpek Kumaş Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Fiyatlarının yüksek olmasına rağmen, zarif görünümü ve rahatlığı nedeniyle ipek kumaş kullanımına olan rağbet çok fazladır. Özellikle kadınların bu kumaş türünü kullanırken dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır. Kıyafetleri kombin yaparken yalnızca tek bir parça ipek kumaş kullanılacaksa diğer parçaların da ipeği andıran bir cins kumaştan olması uygun olur.

Peki İpeğin Gerçek Olduğunu Nasıl Anlarız?

Giyim ve ev tekstili sektöründe şık görünüm vermesi ile ipek kumaş, kusursuzluğu simgelemektedir. Bu görüntünün yanında ipeğin gerçek olup olmadığını anlamının bir yolu dokunulduğunda minik pürüzlerin olmasıdır. Gerçek bir ipek kumaşta bu pürüzlerin mutlaka olması gerekir. İpek kumaş dokunduktan sonra defne sabunu ile yıkanarak doğal salgısından kurtulması sağlanır. Bu işlem ile kumaşın parlak olması sağlanır. Parlaklık seviyesinin yanı sıra ipek kumaşların kırışması da zordur.

İpek Kumaş Kullanmak Yararlı Mıdır?

Özellikle yaz mevsiminde yumuşak ve kaygan olmasından dolayı terlemeyi önler ve serin tutar. Kışın sıcak, yazın soğuk tutma özelliği ile her mevsim rahatlıkla kullanılan bir kumaş türüdür.