İpeğin Kalitesi Ve Dokusu

Tarihte ipek kullanımı Çin ile başlamıştır. İpek ticareti Çin’den Avrupa’ya yayılmıştır. Sultanların ve padişahların giydiği özel ipek dokuma kumaşlar tarih boyunca devam etmiştir.

İpek Nasıl Oluşur?

İpek, ipek böceği kelebeğinin larvalarından oluşur. İpek kumaşı elde etmek için çok sayıda ipekböceği gerekmektedir. Her bir dişi ipekböceği yaklaşık 500 adet yumurta bırakır. Yaklaşık 20 gün sonra yumurtadan çıkan ipekböcekleri dut yaprağı yiyerek büyürler. Erişkin hale gelen ipekböceği artık koza örebilir. Kendilerine ayrılan kutularda ipek salgılarlar. İpek aslında ipekböceğinin yediği dut yaprakları fibroin denilen özel bir proteine dönüşür. Bu özel protein ipekböceğinin bünyesinde bulunan bir salgı bezinde depolanır. Bu özel madde bu salgı bezinden geçerken ipek zamkı denilen bir madde ile kaplanır. Daha sonra ipekböceğinin ağzındaki memeden çıkan ipekler hava ile temas edince sertleşir ve iplik halini alır. Bir ipekböceği kozayı bitirene kadar salgı yapar. Bu tahmini 2 gün süren bir işlemdir.

İpek Kumaş Nasıl Elde Edilir?

İpek böceğinin ördüğü koza bazı işlemlere tabi tutularak iplik kozadan ayrılır ve sarılır. İstenilen kalınlıkta sarılan kozalardan ipek iplik elde edilir ve daha sonra kumaş dokuma işlemlerinden sonra boyama işlemlerine geçilir. İpeğin kalitesi ve dokusu ipekböceğinden çıkan ipliklerin zamkından ayrılmasından anlaşılır. Zamkı ayrıştırılan ipek çok kaliteli ve yumuşacıktır. İpek sarılırken fazla bükülmeden sarılır ise yumuşak olur. Zamkından ayrılmayan ipek serttir.

İpeğin Özellikleri Nedir?

İpek insan cildini tahriş etmez. İpek çok dayanıklı bir kumaştır. Parlak ve insanı iyi hissettiren bir dokusu vardır. Nemi emer. Kolay kolay yanmaz. Yandığında zehirli gaz açığa çıkarmaz. Güneş ışınlarından vücudu korur. Genel sağlık açısından deriye en uygun kumaş türüdür. Bu kadar zahmetle üretilmiş olması ipeğin fiyatını çok arttırmıştır.

Zamanında sadece devlet hükümdarlarının giydiği ipek günümüzde Avrupa’da moda sektöründe sıkça kullanılmaktadır. İpek kıyafetlerin bakımı hassas yapılmalıdır. Ilık ve sabun ile yıkanarak kendi halinde kurumaya bırakılır. Nemsiz kuru yerde fazla katlamadan saklanabilir. Saklarken güvelerden uzak tutmak gerekir. İpeğin tekstil sektöründe ki adı ipliklerin kraliçesi olmuştur.