İpeğin Kalitesi Ve Dokusu

İpek kumaş, ipek böceğinin ürettiği parlak ve yumuşak bir liftir. İpek kumaş çok sağlamdır ve boyanınca da gösterişli bir kumaş olur. Bazen saf ipeğe bazı özel lifler karıştırılınca döşemelik veya perdelik kumaşlar yapılır.

İpek Kumaş Nasıl Oluşur?

İpek böceklerinin kozalarını oluşturarak elde ettikleri lifler işlenerek ipek haline getirilir.

İpek Kumaşının Dokusu Ve Özellikleri

İpek güzel görünüşlü, yumuşak, parlak, kaygan ve kışın sıcak, yazın ise soğuk tutma özelliği olan kumaş çeşididir, ayrıca dayanıklıdır. Kolaylıkla istenilen boya rengini tuttuğu için daha da güzel görünen hayvansal kaynaklı bir liftir. Kumaş türleri arasında en dayanıklı kumaş türü olduğu için en çok değer verilen bir kumaştır.

İpek kumaşının yazın soğuk kışın sıcak tutması sayesinde, ipek kumaşlardan dikilmiş kıyafetler çok rahat edici özelliktedirler. Bu hususlarda ipeğin kalitesi ve dokusu oldukça önemlidir.

İpek Kumaş Çeşitleri

İpek kumaşlar abiye, eşarp, gömlek gibi ürünlerde tercih ediliyor.

Pamuk İpekler, genellikle yastık, yorgan takımları için tercih edilen kumaş çeşididir. Parlak ve pürüzsüz olmasından dolayı ev tekstil ürünlerinde de tercih edilebilir. Örneğin; perdeler.

Serbest ve krep ipekler oldukça parlak ve yumuşak kumaşlardır. İpek miktarı diğerlerine göre daha yoğundur. Şıklık ve gösteriş için tercih edilen kumaşlardır ve oldukça pahalı kumaşlardır.

Hanımların Tercihi

Tekstil alanında kullanılan farklı renk ve desenlerdeki ipek gömlek ve ipek eşarplar bayanlar tarafından en çok tercih edilen kumaşlardır. En değerli kumaş türlerinden olmakla birlikte, diğer kumaş türlerinden daha yüksek fiyata satılmaktadır.

İpek Kumaşının Kullanım Alanları

İpek kumaş türü bayanların giyim konusunda vazgeçemediği kumaş türleri arasındadır. Kapalı bayanların ipek kumaşı tercih etmelerindeki en büyük sebep başlarının kapalı kalmasıyla, saçlarının havasız kalmaması için en çok tercih ettikleri kumaştır.

Evlerde kullanılan; perde, çarşaf, yastık örtüsü gibi kullanım alanlarında yine en çok tercih edilen kumaşlardan biridir.

İpek Kumaşın Faydaları

İpek kumaş, sağlığa yararlı bir kumaştır. İpek kumaş kaygan ve yumuşak yapıda bir kumaş olduğu için yazın terlemeden, kışın ise üşümeden vakit geçirmeniz için üretilen bir kumaştır.

İpek Kumaşın Bakımı

İpek kumaşının bakımı ve temizliği zor olan bir kumaştır. Kumaşın temizliği için kuru temizleme yapılması önerilir ya da bu tür kumaşları elde yıkamanız önerilir. Bu nedenle bu kumaşlar özel günlerde tercih edilen kumaş çeşididir.

İpek kumaş dayanıklıdır fakat bir o kadar da hassas bir kumaştır. Isıya ve tere oldukça duyarlıdır su damlacıkları bile kumaşta leke bırakabilir.