İpeğin Eldesi Ve İşlenmesi

Çok eski çağlardan günümüze kadar insanların giyimlerinde büyük bir pay sahibi olan bir madde ve bu maddenin işlenmesine dayanan bir endüstridir. İpeğin İşlenmesi ile ilgili bilgileri sizler için bu yazımızda derledik.

İpek nasıl elde edildiğini merak eden insanlarına aklına gelen sorulardan biriside İpeğin Eldesi ve işlenmesi olmaktadır. İpek, ipek böceğinin kozasında çıkartılan ince ve parlak bir teldir. Elde edilen koza özel araçlarla iplikleri açılıp ipek yumağı haline getirilir. Sonrasında uygulanan büküm işlemi ile incecik olan iplikçikler daha dayanıklı olan ipek ipliği haline getirilmektedir. Bu iplikle dokunan kumaşlara ise ipekli kumaş denilir. Yani İpeğin İşlenmesi zahmet isteyen meşakkatli bir süreçtir.

İpeğin Tarihi Ve Gelişimi

İpek tarihte ilk olarak uzak doğuda bulunmuştur. Ne zaman bulunduğu kesin olarak bilinmese de Türkiye’de ilk olarak ipek yapılan şehri Hotan şehridir. Eski Çin yazılı kaynaklarına göre ipeğin ve ipekli kumaşların ilk olarak Çin’de bulunduğunu söylemektedirler. İlk ipeği dönemin Çin imparatorunun karısının bulduğu da söylenmektedir. Buradan bütün batıya yayılan ipek ve ipekçilik gittikçe rağbet gören zengin bir ticaret konusu haline gelmiştir.

Anadolu İpekçilik

Anadolu’da ipekçiliğin gelişmesini sağlayan başlıca neden halkın dokumalar olan merakıdır. Simli, Sırmalı, Kadife, Tafta, Diba ve benzeri gibi birçok kumaş çeşidi dokunmuştur ve bunlar başta Topkapı Saray Müzesinde olmak üzere dünyanın çeşitli müzelerinin koleksiyonlarını geliştirmiştir. Ülkemizde ilk defa 1587’de Bursa’da ipek böceği yetiştirilmiştir. Daha sonra ise İstanbul, Eskişehir ve Kocaeli’nin köylerinde ipek böceği yetiştiriciliği yaygınlaşmıştır. İpeğin İşlenmesi de böylece yaygınlaşmıştır.

İpek Nasıl Elde Edilir?

İpek elde edilmesi bir kaç safhadan oluşmaktadır. Bunlardan ilki koza yetiştirme, ikincisi kozalardan iplik çekme, üçüncüsü böcekçilik dördüncüsü ise dokumacılık tır. Bu evrelerden sonra yapılış devresi sona ermiş iş ticaret safhasına gelmiştir

İpek Nasıl İşlenir?

İpek böceklerinden alınan kozalar önce yumuşatma kazanlarında kaynatılarak çözülme için hazır hale getirilir. Eskiden tepme adı ile anılan mancınıklarla bir dolap etrafına sarılır. Mancınık bir yumuşatma kazanı ve ipek ipliğinin çekilerek sarıldığı döner dolaptan oluşmaktadır. Dolap ve çarkta toplanan ipek ipliği özel aletlerle masuralara aktarılır. Bir yandan da taraklar yardımıyla ipek ipliği bükülür. Büküm evresinden sora ipek iplik halini alınarak dokumaya elverişli hale gelir.

 

Tüm bu süreçleri geride bırakan ipek, kumaş haline gelip farklı formlara girmeye hazırdır. Bu aşamadan sonra son kullanıcıya ipek şal, ipek eşarp ve ipek fular gibi ürünler olarak ulaşacaktır. İpek İpliğin önce ipek kumaşa sonra da ipek şal ve ipek eşarba dönüşümü bu şekildedir.